Hugin a Munin www.ASATRU.sk
Dnes je sobota. Október má názov Hunting.
Najbližší sviatok budú Zimné noci a to 31.októbra.
ValknutRUNY - Nápisy


Fehu Uruz Thurisaz Ansuz Raidho Kenaz Gebo Wunjo Hagalaz Naudiz Isa Jera Eiwaz Perthro Algiz Sowilo Tiwaz Berkana Ehwaz Manaz Laguz Ingwaz Dagaz Othala

  Všetky runy sú zložené vačšinou z čiar, pretože oblúk by sa ťažie vyrezal do dreva, alebo vysekal do kameňa. Nižšie si uvedieme príklad, ako taký runový nápis vysekaný do kameňa vyzeral.


  Nápis začína vľavo dole na väčšej ploche, pokračuje druhým stĺpcom zhora nadol, tretím zdola nahor, štvrtým stĺpcom zhora nadol a končí na bočnej strane zdola nahor.

preklad:
Sven kráľ vztýčil
kameň tento po Skardovi,
svojom druhovi, ktorý
odišiel na západ, ale
zomrel pri Haithabu.

  Na štúdium výkladu runových nápisov odporúčam knižku:
Runy - Dějiny, dešifrace, výklad autor Lars Magnar Enoksen, z ktorej je aj tento príklad. Viac si o nej môžete prečítať na tejto stránke.

Fehu Uruz Thurisaz Ansuz Raidho Kenaz Gebo Wunjo Hagalaz Naudiz Isa Jera Eiwaz Perthro Algiz Sowilo Tiwaz Berkana Ehwaz Manaz Laguz Ingwaz Dagaz OthalaVýroky Vysokého

Rovnako never stromu bez koreňov, stúpajúcej vode, chrochtajúcej svini, prasknutému luku, horiacej pochodni, vyjúcemu vlkovi, krákavej vrane, spenenému kotlu, oštepu v lete, padajúcim vlnám, tenkému ľadu, stočenému hadovi, ženám v posteli, puknutému meču, hre medveďa, kráľovskej hlave, chorému somárovi, tvrdohlavému otrokovi, lichôtkam vedmy a tým, ktorí práve v poli padli.


Runy

posledná aktualizácia: 18.05.2017 © 2007-2017 | created by ASGARD Software Solutions valid XHTML & CSS