Hugin a Munin www.ASATRU.sk
Dnes je utorok, tento deň je Tyrov deň. Február má názov Horning.
Najbližší sviatok bude Ostara a to 21.marca.
ValknutKNIHY - RUNY: DĚJINY, DEŠIFRACE, VÝKLAD
Lars Magnar Enoksen

  Runy, štylizované znaky, mali vždy veľkú symbolickú hodnotu. Keď ich pred skoro 2000 rokmi začali prví runoví majstri ryť, vzbudzovali u prekvapených divákov obdiv či zdesenie. Podľa dávneho príbehu sa o tajomstvo rún podelil s ľuďmi severský boh Odin a severskí obyvatelia tak mohli dať svojmu jazyku písanú podobu.
  Rastúci záujem o dejiny nasledovala aj záľuba v najstaršom severskom písme. Od tej doby sa toho o runách napísalo veľa, veľká časť textov však bola špekulatívna a neodborná. Kniha Runy - dějiny, dešifrace, výklad zrozumiteľne a názorne vysvetľuje vývoj rún v rámci rôznych časových etáp. Vďaka veľkému množstvu ilustrácií sa môže čitateľ sám pokúsiť lúštiť a vykladať runové nápisy.

Staršia Edda Mladšia Edda Germánska kniha mŕtvych Encyklopedie mytologie germánských a severských národů Runy - dějiny, dešifrace, výklad Kniha o runách Nordické runy Béowulf Vzkříšení pohanství
Základní kniha germánského pohanství Runy, Bernard King Sága o Hervaře Sága o Hervaře - komentáře Soumrak Bohu Zrzavý Orm - Plavci na západ Zrzavý Orm - Doma a znovu na lodi Vikingové - Sága tři staletí Sauilo


Výroky Vysokého

Umytý a sýty choď na snem, aj keď v chatrných chodíš šatách. Za topánky a spodky hanbiť sa nemusíš, ani na krásu koňa hľadieť.


Runy

posledná aktualizácia: 18.05.2017 © 2007-2017 | created by ASGARD Software Solutions valid XHTML & CSS