Hugin a Munin www.ASATRU.sk
Dnes je nedeľa. September má názov Shedding.
Najbližší sviatok bude Príchod zimy a to 23.septembra.
ValknutKNIHY - RUNY: DĚJINY, DEŠIFRACE, VÝKLAD
Lars Magnar Enoksen

  Runy, štylizované znaky, mali vždy veľkú symbolickú hodnotu. Keď ich pred skoro 2000 rokmi začali prví runoví majstri ryť, vzbudzovali u prekvapených divákov obdiv či zdesenie. Podľa dávneho príbehu sa o tajomstvo rún podelil s ľuďmi severský boh Odin a severskí obyvatelia tak mohli dať svojmu jazyku písanú podobu.
  Rastúci záujem o dejiny nasledovala aj záľuba v najstaršom severskom písme. Od tej doby sa toho o runách napísalo veľa, veľká časť textov však bola špekulatívna a neodborná. Kniha Runy - dějiny, dešifrace, výklad zrozumiteľne a názorne vysvetľuje vývoj rún v rámci rôznych časových etáp. Vďaka veľkému množstvu ilustrácií sa môže čitateľ sám pokúsiť lúštiť a vykladať runové nápisy.

Staršia Edda Mladšia Edda Germánska kniha mŕtvych Encyklopedie mytologie germánských a severských národů Runy - dějiny, dešifrace, výklad Kniha o runách Nordické runy Béowulf Vzkříšení pohanství
Základní kniha germánského pohanství Runy, Bernard King Sága o Hervaře Sága o Hervaře - komentáře Soumrak Bohu Zrzavý Orm - Plavci na západ Zrzavý Orm - Doma a znovu na lodi Vikingové - Sága tři staletí Sauilo


Výroky Vysokého

Runy nájdeš, rozlúštené slová, preveľké slová, premocné slová, ktoré farbou spodobil veľký básnik, ktoré stvorili mocní bohovia a Ódin ostrým vyryl rydlom. Ódin Ásom, álfom Dáin, Dvalin škriatkom, Asvinn obrom, ja sám som niektoré vyryl. Vieš, ako sa ryjú? Vieš, ako ich vykladať? Vieš, ako sa farbia? Vieš, ako sa skúšajú? Vieš, ako prosiť treba? Vieš, ako podávať obeť? Vieš, ako ju poslať? Vieš, ako ju zaklať?


Runy

posledná aktualizácia: 18.05.2017 © 2007-2017 | created by ASGARD Software Solutions valid XHTML & CSS

8f2f0cd9342d63de5f50d83b97cf2e7525a77596