Hugin a Munin www.ASATRU.sk
Dnes je sobota. Január má názov Snowmoon.
Najbližší sviatok bude Disablot a to 31.januára.
ValknutKNIHY - RUNY: DĚJINY, DEŠIFRACE, VÝKLAD
Lars Magnar Enoksen

  Runy, štylizované znaky, mali vždy veľkú symbolickú hodnotu. Keď ich pred skoro 2000 rokmi začali prví runoví majstri ryť, vzbudzovali u prekvapených divákov obdiv či zdesenie. Podľa dávneho príbehu sa o tajomstvo rún podelil s ľuďmi severský boh Odin a severskí obyvatelia tak mohli dať svojmu jazyku písanú podobu.
  Rastúci záujem o dejiny nasledovala aj záľuba v najstaršom severskom písme. Od tej doby sa toho o runách napísalo veľa, veľká časť textov však bola špekulatívna a neodborná. Kniha Runy - dějiny, dešifrace, výklad zrozumiteľne a názorne vysvetľuje vývoj rún v rámci rôznych časových etáp. Vďaka veľkému množstvu ilustrácií sa môže čitateľ sám pokúsiť lúštiť a vykladať runové nápisy.

Staršia Edda Mladšia Edda Germánska kniha mŕtvych Encyklopedie mytologie germánských a severských národů Runy - dějiny, dešifrace, výklad Kniha o runách Nordické runy Béowulf Vzkříšení pohanství
Základní kniha germánského pohanství Runy, Bernard King Sága o Hervaře Sága o Hervaře - komentáře Soumrak Bohu Zrzavý Orm - Plavci na západ Zrzavý Orm - Doma a znovu na lodi Vikingové - Sága tři staletí Sauilo


Výroky Vysokého

Pomätenci bez rozumu po nociach bdia, na každú maličkosť myslia. Keď príde ráno, sú rozospatí a starostí je stále rovnako.


Runy

posledná aktualizácia: 18.05.2017 © 2007-2017 | created by ASGARD Software Solutions valid XHTML & CSS

8f2f0cd9342d63de5f50d83b97cf2e7525a77596