Hugin a Munin www.ASATRU.sk
Dnes je sobota. Október má názov Hunting.
Najbližší sviatok budú Zimné noci a to 31.októbra.
ValknutÓDIN

Odin
  Praotec, Tvorca sveta, Otec všetkých bohov a ďalších vyše 50 mien. To je najmocnejší z bohov, Ódin!

  Každé z množstva mien Ódina znamená jeho charakter alebo vlastnosť. Grím - maskovaný (Ódin veľa cestuje v plášti s kapucňou aby zakryl svoju totožnosť), Bölverk - Zlo konajúci (Zlo nemusí byť zlom v širších súvislostiach), Bileyg - Slabozraký, Sidhött - S dlhou kapucňou, Göndli - Ten s kúzlami, Blindi - Slepý a veľa iných ...

  Je bohom bojovníkov, v čele svojej armády sa neľútostne vrhá do bojových šarvátok na svojom osemnohom koňovi Sleipnim ozbrojený oštepom Gungni spolu so svojimi vlkmi Geri a Freki.

  Jeho dva havrany Hugin a Munin každé ráno obletia svet a prinesú mu nové správy. Ódin obetoval jedno svoje oko, aby mohol nazrieť do Mimiho studnice múdrosti.
  9 dní a nocí visel dolu hlavou zo stromu Yggdrasil prepichnutý vlastnou kopijou, aby mohol získať runy, tak ako sa píše:

Viem, že som visel
vo veternom strome
deväť dlhých nocí,
oštepom preklatý v obeť Ódinovi,
sám sebe samému,
na onom strome,
o ktorom nikto nevie,
z ktorých koreňov rastie.

Chlieb mi nepodali
ani chmelovinu,
dolu som sa pozeral,
runy som zbadal,
s nárekom ich zdvihol,
potom k zemi padol.

  Ódinovi bratia sú Vili a a manželkou je bohyňa Frigg. Ódin má veľké potomstvo, s manželkou Frigg sú to synovia Höd a Balder. Ďalej sú to Thor, Bragi, , Vidar, Vali, Heimdall ... a iný.
  Ódinove sídlo je v Asgarde vo Vingólfe a vo Valhalle, kam si odvádza polovicu bojovníkov padlých v boji, Einherjov. Druhá polovica mŕtvych patrí Freyji.
  Je po ňom pomenovaná streda, ktorá sa v angličtine povie Wednesday - Wodenov deň.
  Nepriatelia sa Ódina boja, priatelia sa k nemu obracajú s prosbami.


Bohovia a bohyne z rodu Ásov: Ódin, Frigg, Thor, Sif, Ull, Trúd, Balder, Nanna, Forseti, Bragi, Idunn, Höd, Tyr, Vídar, Vali, Heimdall, Vili, , Höni, Saga, Eir, Gefjun, Fulla, Sjöfn, Lofn, Vár, Vör, Syn, Snotra, Sól, Hlín, Gná a Bil.
Bohovia a bohyňa z rodu Vánov: Njörd, Frey a Freyja.


Výroky Vysokého

Ak piješ pivo, vzhliadni na moc zeme, zem pred opitosťou, pred chorobou oheň chráni, dub pred hnačkou, pred kúzlom klas, baza pred svárom, pred nenávisťou mesiaca sila, pred žihadlom žieravina, runy pred zlobou, čo vyteká pije pôda.


Runy

posledná aktualizácia: 18.05.2017 © 2007-2017 | created by ASGARD Software Solutions valid XHTML & CSS