Hugin a Munin www.ASATRU.sk
Dnes je piatok, tento deň patrí Frigge. Jún má názov Meadmoon.
Najbližší sviatok bude Midsumarsblot a to 21.júna.
ValknutTHOR

Thor
  Tmavo čierna obloha, listy na jaseni sa chvejú, vzduch oťažel, blíži sa búrka. V tom niečo zadunelo. To Tórov voz sa ženie po oblohe. Ťahajú ho dvaja capy, Tanngnjóstr a Tanngrisnir. Vo voze je Tór, boh hromu.

  Má tri vzácne predmety. Jedným je kladivo Mjöllnir, ktoré hneď spoznajú mraziví a skalní obri, keď sa vznesie do vzduchu. Má tú vlastnosť, že pri hode dokáže vždy presne zasiahnuť cieľ a potom sa ešte vrátiť do ruky toho, kto ho hodil. Thorovo kladivo Mjöllni sa používa ako symbol pri svadbách, oslavách narodenia nového člena rodiny ale aj pri pohrebných obradoch. Znamenie Thorovho kladiva chápeme i ako posvätný znak bezpečnosti.
  Druhým predmetom, ktorý vlastní a je veľkou vzácnosťou, sú železné rukavice. Bez tých sa nezaobíde, ak má uchopiť svoje čarovné kladivo.
  A tretím jeho pokladom je opasok sily. Tým keď sa opáše, narastie dvojnásobne jeho božská sila.

  Tór je prvý Ódinov syn, jeho matka je Jörd (zem). Za manželku má zlatovlasú bohyňu Sif, s ktorou má dcéru Trúd. S obryňou Járnsaxou má deti Magniho a Módiho. Na cestách ho sprevádzajú deti zo sedliackej rodiny Tjálfi a Röskva u ktorých sa pri jednej zo svojich ciest zastavil. Keďže ho chudobná sedliacka rodina nemala čím ponúknuť, zabil svojich capov, pohostil ich on, ale prikázal všetkým aby kosti nelámali, ale aby ich hádzali na kože s capov. Tjalfí jednu kosť poškodil a ráno keď Tór svojím čarovným kladivom z koží a kostí znovu vzkriesil capov zistil, že jeden cap kríva na zadnú nohu. Rozhneval sa a vzal si sedliakove deti za svojich služobníkov. Pre celú rodinu to je veľká česť.

  Tórova ríša sa volá Trudvang a v nej má svoj palác Bilskirni.

  Medzi Tórových nepriateľov patria obri a predovšetkým Jormungand.

Bohovia a bohyne z rodu Ásov: Ódin, Frigg, Thor, Sif, Ull, Trúd, Balder, Nanna, Forseti, Bragi, Idunn, Höd, Tyr, Vídar, Vali, Heimdall, Vili, , Höni, Saga, Eir, Gefjun, Fulla, Sjöfn, Lofn, Vár, Vör, Syn, Snotra, Sól, Hlín, Gná a Bil.
Bohovia a bohyňa z rodu Vánov: Njörd, Frey a Freyja.


Výroky Vysokého

Lepšia malá prosba než priveľká obeť. Dar si vždy odplatu žiada. Lepšie poslať málo než mnoho porážať. Tak Tund ryl runy na počiatku rokov, tam práve postavil, kam potom sa vrátil.


Runy

posledná aktualizácia: 18.05.2017 © 2007-2017 | created by ASGARD Software Solutions valid XHTML & CSS