Hugin a Munin www.ASATRU.sk
Dnes je utorok, tento deň je Tyrov deň. Február má názov Horning.
Najbližší sviatok bude Ostara a to 21.marca.
ValknutBALDER

Balder
  Baldrov otec je Ódin, matkou Frigg. S manželkou Nannou má syna Forsetiho.

  Boh jari, nazývaný aj "biely Ás" je krásneho vzhľadu a vyniká dobrotou, je z Ásov najmúdrejší. Žiaľ, musel opustiť svet živých ešte pred ragnarökom.

  Balder mal sen v ktorom zomrie, preto si jeho matka, bohyňa Frigg, vyžiadala od všetkých prírodných síl, kovov, kameňov, rastlín, zvierat ... prísahu, že Baldrovi neublížia. Takto sa stal Balder nesmrteľným. Ostatní bohovia sa zabávali tak, že strieľali na Baldra rôzne streli a smiali sa, ako vždy skĺzli po jeho tele a nenechali na ňom ani škrabanec. Loki mu veľmi závidel, preto prišiel preoblečený za starenu ku Frigg a veľa sa jej vypytoval. Nakoniec mu Frigg prezradila, že zabudla na imelo, od ktorého nemala prísahu že Baldrovi neublíži. Viac Loki nepotreboval vedieť. Zohnal imelo, ale keďže bol zbabelý aby to urobil sám, tak sa ponúkol slepému bohovi Hödovi, že mu povedie ruku, keď na Baldra aj on vystrelí. Höd netušil čo sa stane, preto sa nechal nasmerovať Lokim ktorý mu dal imelový šíp. Höd vystrelil, trafil a Balder padol k zemi mŕtvy. Ódinov syn Hermod (ktorý nebol bohom) sa rozhodol, že sa vypraví do podsvetia za Hel a požiada ju aby Balder mohol ostať medzi živými. Hel súhlasila, ale iba pod podmienkou, že za ním zaplačú úplne všetci. Všetci Baldra oplakávali, ale Loki, prezlečený za obryňu neplakal, vraj jej je to jedno, že ona už sa vyplakala nad svojimi synmi ktorých stratila. Tak vďaka Lokimu nemohla byť splnená podmienka ktorú dala Hel a preto bohovia vystrojili Baldrovi pohreb. Spolu s ním pochovali aj jeho manželku Nannu, ktorá zomrela od žiaľu za svojím manželom.

  Po ragnaröku Balder utečie z Hel a vráti sa na zem, kde sa ujme vodcovstva pri stavaní nového sveta.

  Miesto v ktorom býval Balder sa volá Breidablik. Na tom mieste nesmie byť nič nečisté.

Bohovia a bohyne z rodu Ásov: Ódin, Frigg, Thor, Sif, Ull, Trúd, Balder, Nanna, Forseti, Bragi, Idunn, Höd, Tyr, Vídar, Vali, Heimdall, Vili, , Höni, Saga, Eir, Gefjun, Fulla, Sjöfn, Lofn, Vár, Vör, Syn, Snotra, Sól, Hlín, Gná a Bil.
Bohovia a bohyňa z rodu Vánov: Njörd, Frey a Freyja.


Výroky Vysokého

Billingovu pannu som v posteli videl jasnú ako slnko spať. Za jej objatie by som rád obetoval kráľovskú korunu.


Runy

posledná aktualizácia: 18.05.2017 © 2007-2017 | created by ASGARD Software Solutions valid XHTML & CSS