Hugin a Munin www.ASATRU.sk
Dnes je štvrtok, tento deň je Tórov deň. Február má názov Horning.
Najbližší sviatok bude Ostara a to 21.marca.
ValknutRUNY


Fehu Uruz Thurisaz Ansuz Raidho Kenaz Gebo Wunjo Hagalaz Naudiz Isa Jera Eiwaz Perthro Algiz Sowilo Tiwaz Berkana Ehwaz Manaz Laguz Ingwaz Dagaz Othala

  Runy sú znaky abecedy, ktoré sa používali na zaznamenávanie rôznych udalostí, ale používali a používajú sa aj na veštenie.
  Abeceda má svoj názov spojením prvých hlások (A, Be, Ce a D) a podobne aj runová abeceda má svoj názov podľa prvých šiestich hlások. F, U, Th, A, R a K, čiže FUTHARK.
  Tak, ako sa v rôznych oblastiach vyvíjala a upravovala latinská abeceda (diakritika, nemecké ß), prešiel zmenami aj Futhark. Starší Futhark mal 24 znakov, rozdelených do 3 skupín, zvaných ætty. Mladší Futhark mal rún iba 16 a Anglosaský Futhark ich mal 28, ktoré sa časom rozšírili až na 33 znakov. V ďalšej časti sa budeme zaoberať iba starším Futharkom.
  Občas môžete runové kamene nájsť aj tam, kde prednedávnom ešte neboli. To vďaka umelcom ako Fíba (cz) či Kalle (se). Na stránke asatru.sk/runecarver si môžete odskúšať aké to je ryť runy a ako by vyzeral Váš ľubovoľný text vyrytý runami. Chcete vedieť ktoré runy Vás sprevádzajú celý život? Zadajte svoje meno na stránke asatru.sk/runic-name/ a dozviete sa aj jeho význam. Ak chcete písať runami aj na svojom počítači, stiahnite si tieto runové fonty.

- Kliknutím na runu sa dostanete k podrobnejším informáciám.

FREYOV ÆTT

Fehu  Uruz  Thurisaz  Ansuz  Raidho  Kenaz  Gebo  Wunjo
Fehu  Uruz  Thurisaz  Ansuz  Raidho  Kenaz  Gebo  Wunjo

HAGALOV ÆTT

Hagalaz  Naudiz  Isa  Jera  Eiwaz  Perthro  Algiz  Sowilo
Hagalaz  Naudiz  Isa  Jera  Eiwaz  Perthro  Algiz  Sowilo

TYROV ÆTT

Tiwaz  Berkana  Ehwaz  Manaz  Laguz  Ingwaz  Dagaz  Othala
Tiwaz  Berkana  Ehwaz  Manaz  Laguz  Ingwaz  Dagaz  Othala

Fehu Uruz Thurisaz Ansuz Raidho Kenaz Gebo Wunjo Hagalaz Naudiz Isa Jera Eiwaz Perthro Algiz Sowilo Tiwaz Berkana Ehwaz Manaz Laguz Ingwaz Dagaz OthalaVýroky Vysokého

Viem, že som visel vo veternom strome deväť dlhých nocí, oštepom preklatý v obeť Ódinovi, sám sebe samému, na onom strome, o ktorom nikto nevie, z ktorých koreňov rastie. Chlieb mi nepodali ani chmelovinu, dolu som sa pozeral , runy som zbadal, s nárekom ich zdvihol, potom padol k zemi.


Runy

posledná aktualizácia: 18.05.2017 © 2007-2017 | created by ASGARD Software Solutions valid XHTML & CSS