Hugin a Munin www.ASATRU.sk
Dnes je streda, tento deň je Ódinov deň. Október má názov Hunting.
Najbližší sviatok budú Zimné noci a to 31.októbra.
ValknutRUNY


Fehu Uruz Thurisaz Ansuz Raidho Kenaz Gebo Wunjo Hagalaz Naudiz Isa Jera Eiwaz Perthro Algiz Sowilo Tiwaz Berkana Ehwaz Manaz Laguz Ingwaz Dagaz Othala

  Runy sú znaky abecedy, ktoré sa používali na zaznamenávanie rôznych udalostí, ale používali a používajú sa aj na veštenie.
  Abeceda má svoj názov spojením prvých hlások (A, Be, Ce a D) a podobne aj runová abeceda má svoj názov podľa prvých šiestich hlások. F, U, Th, A, R a K, čiže FUTHARK.
  Tak, ako sa v rôznych oblastiach vyvíjala a upravovala latinská abeceda (diakritika, nemecké ß), prešiel zmenami aj Futhark. Starší Futhark mal 24 znakov, rozdelených do 3 skupín, zvaných ætty. Mladší Futhark mal rún iba 16 a Anglosaský Futhark ich mal 28, ktoré sa časom rozšírili až na 33 znakov. V ďalšej časti sa budeme zaoberať iba starším Futharkom.
  Občas môžete runové kamene nájsť aj tam, kde prednedávnom ešte neboli. To vďaka umelcom ako Fíba (cz) či Kalle (se). Na stránke asatru.sk/runecarver si môžete odskúšať aké to je ryť runy a ako by vyzeral Váš ľubovoľný text vyrytý runami. Chcete vedieť ktoré runy Vás sprevádzajú celý život? Zadajte svoje meno na stránke asatru.sk/runic-name/ a dozviete sa aj jeho význam. Ak chcete písať runami aj na svojom počítači, stiahnite si tieto runové fonty.

- Kliknutím na runu sa dostanete k podrobnejším informáciám.

FREYOV ÆTT

Fehu  Uruz  Thurisaz  Ansuz  Raidho  Kenaz  Gebo  Wunjo
Fehu  Uruz  Thurisaz  Ansuz  Raidho  Kenaz  Gebo  Wunjo

HAGALOV ÆTT

Hagalaz  Naudiz  Isa  Jera  Eiwaz  Perthro  Algiz  Sowilo
Hagalaz  Naudiz  Isa  Jera  Eiwaz  Perthro  Algiz  Sowilo

TYROV ÆTT

Tiwaz  Berkana  Ehwaz  Manaz  Laguz  Ingwaz  Dagaz  Othala
Tiwaz  Berkana  Ehwaz  Manaz  Laguz  Ingwaz  Dagaz  Othala

Fehu Uruz Thurisaz Ansuz Raidho Kenaz Gebo Wunjo Hagalaz Naudiz Isa Jera Eiwaz Perthro Algiz Sowilo Tiwaz Berkana Ehwaz Manaz Laguz Ingwaz Dagaz OthalaVýroky Vysokého

Ako orol chtivo po úlovku pátra, keď nad more vlny vzlietne, tak sa rozhliada na sneme muž, ktorý pre svoj spor priateľov hľadá.


Runy

posledná aktualizácia: 18.05.2017 © 2007-2017 | created by ASGARD Software Solutions valid XHTML & CSS

8f2f0cd9342d63de5f50d83b97cf2e7525a77596